Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

       Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Na tym obszarze znajduje się ok. 754 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 634 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna 618 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.

 

      ·         Przeciętna lesistość 30,5%,

·         Przeciętna zasobność drzewostanów na 1ha 245m3,

·         Przeciętny roczny przyrost 3,7m3 /ha,

·         Przeciętny wiek drzewostanów 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

 

 

Udział siedlisk leśnych:

 borowe 56 %

 lasowe 27 %

 górskie 16 %

 olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

 sosna, modrzew 66,4 %

 I klasa 13,5 %

 świerk 6,3 %

 II klasa 17,4 %

 dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

 III klasa 19,8 %

 brzoza 5,7 %

 IV klasa 16,3 %

 buk 7,7 %

 V klasa 13,6 %

 jodła, daglezja 1,6 %

 VI klasa i starsze 7,9 %

 pozostałe 4,1 %

 

   Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w siedemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%.Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik Leśny już za nami

Piknik Leśny już za nami

5.08 odbył się Piknik Leśny organizowany przez Nadleśnictwo Ujsoły. Obawy o pogodę były zupełnie niezasadnione. Sobota przywitała nas zachmurzonym niebem ale już w południe słońce przedarło się przez chmury i do końca dnia było pięknie.

Parę minut po 12.00 Pan Dusan Danko (Słowak z Bratysławy) rozpoczął swój ponad 1,5 godzinny pokaz. Przywiózł ze sobą 12 różnych ptaków.: sowy, sokoły, jastrzębie i ....kruka (najmądrzejszy ze wszystkich). Zaczarował wszystkich. Nie często ma się okazję oglądać z tak bliska ptaki drapieżne i sowy, nie mówiąc o kruku, który dostojnie przechadzał się wśród publiczności.

Wielką atrakcją był pokaz rzeźbiarstwa pilarką Pana Piotra Zbrożka - artystę rzeźbiarza który ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pan Piotr realizuje rzeźby z różnych materiałów: drewna, kamienia, brązu, lodu, śniegu. Zajmuje się również medalierstwem i rysunkiem. Jego prace są w różnych krajach świata. Pan Piotr od godz. 11.00 do godz. 19.00 pracował nad tematem: Tokujący Żuraw. Materiałem był kloc modrzewia, a efekt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z nami w pikniku uczestniczył Żywiec Zdrój, namiot z wodą był oblegany w ten bardzo gorący dzień.

Publiczność miała okazję posłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Milówki pod batutą Pana Czesława Szczotki. Orkiestra założona w 1909r. może poszczycić się licznymi nagrodami, min. Ministerstwa Kultury i Sztuki, dużo koncertuje i wszędzie gdzie się pojawi zdobywa serca publiczności swoimi umiejętnościami. Nieodłącznym elementem Orkiestry jest grupa mażoretek, które pokazywały piękne układy taneczne.

Dla publiczności, szczególnie dla dzieci, leśnicy przygotowali mnóstwo atrakcji. Hitem było malowanie twarzy. Dwie bardzo zdolne leśniczki: Pani Hanna Łóżniak-Paździorko oraz Ewelina Gancorz sprawiły, że plac był pełen baśniowych zwierzaków:)

...oprócz tego dzieci malowały, zgadywały, własnoręcznie przygotowywały pamiątkowe medale.

"Trochę" starsi również się nie nudzili, hitem, jak co roku, był rzut o sadzonkę. Drzewka popłynęły jak woda..

Moja-Twoja, wbijanie gwoździ na czas, wszystkie zabawy sprawiły, że każdy kto znalazł czas i wpadł do nas, ani chwili się nie nudził.