Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wędrowanie po Beskidach

Wędrowanie po Beskidach

....maj już prawie za nami, wielkimi krokami zbliża się czas wakacyjny.....

..... w nasze Beskidy, na górskie szlaki  znów ruszą turyści. 

Wychodząc w góry zachowajmy rozsądek i korzystajmy z natury świadomie.

Beskid Żywiecki słynie z pięknych krajobrazów. Wyniosłe szczyty sąsiadują z malowniczymi dolinkami, poprzecinanymi potokami. To tutaj zetkniemy się jeszcze z  żywą, góralską tradycją.

Beskid Żywiecki jest gęsto pocięty szlakami turystycznymi wiodącymi na najpiękniejsze szczyty: Wielką Raczę, Wielką Rycerzową, Lipowską czy Rysiankę.

 

W rozrzuconych przysiółkach wsi (tu Soblówka) spotkamy jeszcze tradycyjną zabudowę. fot. J.Salachna

Jeden z najpiękniejszych widoków w Beskidzie Żywieckim - Hala Rycerzowa, widok na schronisko górskie, pasmo Lipowskiej i Rysianki, Pilsko i Babią Górę.

Bardzo popularny szczyt -  Wielka Racza i zapierająca dech Mała Fatra - na wyciągnięcie ręki.

A jeśli ktoś będzie znużony pięknymi widokami może odwiedzić naszych południowych sąsiadów i odpocząć, np. w skansenie Vychylowka.

Góralska, stara chata w Vychylowce.

...lub skorzystać i przenieść się w czasie, gdy jeździły koleje wąskotorowe:

Kolejka na Taneczniku - Oravska Lesna.