Wydawca treści Wydawca treści

Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich

Nadleśnictwo Ujsoły uczestniczy w projekcie:
 
"Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich"

 Planowany okres realizacji: 2016-2023 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w górskich ekosystemach leśnych. Podjęte działania będą ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary.

Cel główny projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację kompleksowych działań dotyczących zabezpieczenia lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Obejmą one rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach górskich.

Cele uzupełniające:

  • odbudowa cennych ekosystemów naturalnych, a tym samym pozytywny wpływ na ochronę różnorodności biologicznej;
  • ocena skutków przyrodniczych wykonywanych zadań realizowana poprzez prowadzenie monitoringu porealizacyjnego wybranych zadań adaptacyjnych. Monitoring będzie obejmował również kontynuację monitoringu wykonanego w ramach projektu małej retencji górskiej zrealizowanego w ramach POIiŚ 2007-2013, co pozwoli na uzyskanie cennych danych z wielolecia.

Nadleśnictwa zaangażowane w realizację projektu będą realizować inwestycje związane z:

  • budową, przebudową lub odbudową zbiorników małej retencji i zbiorników suchych;
  • budową, przebudową lub odbudową małych urządzeń piętrzących (zastawki, małe progi, przetamowania) na kanałach i rowach w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych, przywracania funkcji obszarów mokradłowych i ich ochrony oraz odtwarzanie terenów zalewowych;
  • przebudową i rozbiórką obiektów hydrotechnicznych niedostosowanych do wód wezbraniowych (mostów, przepustów, brodów);
  • zabudową przeciwerozyjną dróg, szlaków zrywkowych oraz zabezpieczenie obiektów infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej związanej z gwałtownymi opadami i spływami wód (m.in. wodospusty, płotki drewniane, kaszyce, narzut kamienny).

Projekt wykorzystuje kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne. Planowane są w większości małe obiekty/budowle o prostej konstrukcji. Wybierane technologie mają nie pogarszać naturalnego środowiska przyrodniczego, preferuje się materiały naturalne.

Bezpośrednim efektem realizacji projektu będzie zretencjonowanie 400 tys. m³ wody.


Wartość projektu

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 265 950 932,22 zł

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi  198 210 514,00 zł

Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 168 478 936,90 zł.

 

W latach 2018-2020 Nadleśnictwo Ujsoły w ramach realizacji projektu wykonało dylówki w pięciu leśnictwach:

Dylówka w leśnictwie Bendoszka

Dylówka w leśnictwie Okrągłe

Dylówka w leśnictwie Cicha

Dylówka w leśnictwie Morgi

Dylówka w leśnictwie Petkówka


Mała Retencja Górska 2011-2015

„Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" 2011-2015

        

W Nadleśnictwie Ujsoły w latach 2011 -2015 realizowany był  projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jest to indywidualny projekt, którego beneficjentem jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe koordynowany przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.  Projekt realizowany jest na terenie 55 nadleśnictw w 4 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.

Celem projektu jest spowolnienie odpływu wód oraz zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni górskich, dzięki czemu minimalizowane są skutki powodzi, niszczącego działania wód wezbraniowych oraz suszy. Działania prowadzone w projekcie to retencjonowanie i renaturyzacja cieków stałych oraz obszarów podmokłych, kontrola spływu powierzchniowego oraz wyrównywanie i spowalnianie spływu wód wezbraniowych.

Zadania zrealizowane w ramach projektu na  terenie Nadleśnictwa Ujsoły:

1. Zabudowa nieczynnych szlaków zrywkowych w leśnictwie Sól na długości 19,87 km

2. Zabudowa nieczynnych szlaków zrywkowych w leśnictwie Nickulina na długości 29,09 km

3. Modernizacja zabudowy potoku „Dziobaki" w leśnictwie Rycerki

4. Modernizacja zabudowy potoku „Radecki" w leśnictwie Praszywka

5. Modernizacja zabudowy potoku „Straceniec" w leśnictwie Złatna

6. Modernizacja zabudowy potoku „Ciapków" w leśnictwie Bendoszka

7. Modernizacja zabudowy potoku „Racza" w leśnictwie Racza

8. Modernizacja zabudowy potoku „Urwisko" w leśnictwie Cicha.

Łączna wartość wydatków kwalifikowanych wyniosła 3 097 146,32 zł

Kwota dotacji wyniosła : 2 632 574,34 zł


Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piknik Leśny już za nami

Piknik Leśny już za nami

5.08 odbył się Piknik Leśny organizowany przez Nadleśnictwo Ujsoły. Obawy o pogodę były zupełnie niezasadnione. Sobota przywitała nas zachmurzonym niebem ale już w południe słońce przedarło się przez chmury i do końca dnia było pięknie.

Parę minut po 12.00 Pan Dusan Danko (Słowak z Bratysławy) rozpoczął swój ponad 1,5 godzinny pokaz. Przywiózł ze sobą 12 różnych ptaków.: sowy, sokoły, jastrzębie i ....kruka (najmądrzejszy ze wszystkich). Zaczarował wszystkich. Nie często ma się okazję oglądać z tak bliska ptaki drapieżne i sowy, nie mówiąc o kruku, który dostojnie przechadzał się wśród publiczności.

Wielką atrakcją był pokaz rzeźbiarstwa pilarką Pana Piotra Zbrożka - artystę rzeźbiarza który ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pan Piotr realizuje rzeźby z różnych materiałów: drewna, kamienia, brązu, lodu, śniegu. Zajmuje się również medalierstwem i rysunkiem. Jego prace są w różnych krajach świata. Pan Piotr od godz. 11.00 do godz. 19.00 pracował nad tematem: Tokujący Żuraw. Materiałem był kloc modrzewia, a efekt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wraz z nami w pikniku uczestniczył Żywiec Zdrój, namiot z wodą był oblegany w ten bardzo gorący dzień.

Publiczność miała okazję posłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Milówki pod batutą Pana Czesława Szczotki. Orkiestra założona w 1909r. może poszczycić się licznymi nagrodami, min. Ministerstwa Kultury i Sztuki, dużo koncertuje i wszędzie gdzie się pojawi zdobywa serca publiczności swoimi umiejętnościami. Nieodłącznym elementem Orkiestry jest grupa mażoretek, które pokazywały piękne układy taneczne.

Dla publiczności, szczególnie dla dzieci, leśnicy przygotowali mnóstwo atrakcji. Hitem było malowanie twarzy. Dwie bardzo zdolne leśniczki: Pani Hanna Łóżniak-Paździorko oraz Ewelina Gancorz sprawiły, że plac był pełen baśniowych zwierzaków:)

...oprócz tego dzieci malowały, zgadywały, własnoręcznie przygotowywały pamiątkowe medale.

"Trochę" starsi również się nie nudzili, hitem, jak co roku, był rzut o sadzonkę. Drzewka popłynęły jak woda..

Moja-Twoja, wbijanie gwoździ na czas, wszystkie zabawy sprawiły, że każdy kto znalazł czas i wpadł do nas, ani chwili się nie nudził.